Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego „Tarcza Finansowa 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm”. Udzieloną przez PFR SA.

Dziwne zwierzęta – pająki

Hawajski uśmiechnięty pająk

Matka natura bywa bardzo kreatywna. Wśród organizmów z tej samej grupy można dostrzec często ogromną bioróżnorodność, a pająki nie zostały pominięte i w tym przypadku. Skutkuje, to zaskakującymi efektami, takimi jak pająki zmieniające kolory, używające pajęczego lasso lub ze skłonnościami do kleptomani…

Jednym z takich pająków jest “pająk uśmiech”. Theridion grallator znany również jako hawajski pająk o szczęśliwej twarzy. Zobaczyć go można na hawajskich wyspach.

Theridion grallator

Unikalne wzory na odwłoku tego pająka przypominają szeroko uśmiechniętą postać. Gatunek ten słynie również ze swojej skłonności do zmiany koloru. Możemy spotkać półprzezroczyste osobniki z żółtym odcieniem, pomarańczowe, a nawet zielone. Zmiana ubarwienia jest zależna od diety pająka! Gdy pokarm zostaje strawiony, stawonóg wraca do swojej pierwotnej barwy.

Pająk kosmita

Odwłok tego jegomościa również możemy zaliczyć do tych ciekawych. Może się kojarzyć z kosmitą, chociaż pająkowi nieszczególnie na takim efekcie zależy. Jest to niewielki przedstawiciel rodziny krzyżakowatych, więc żeby się chronić pokazuje drapieżnikom swoje wielkie oczy.

Araneus praesignis

Wzory na odwłoku nie są przypadkowe. Taka ozdoba sprawi, że przynajmniej niektóre drapieżniki zrezygnują z ataku, ponieważ pomyślą, że tak duże oczy na pewno należą do kogoś dużego. Plamki imitujące oczy są dodatkowo otoczone przez opalizujące elementy barwne. Człowiek może nawet nie zauważyć owej otoczki, ale zwierzęta, które widzą w innym spektrum niż my – jak najbardziej. Ich zdaniem lepiej nie zbliżać się do takiego osobnika.

Araneus praesignis jednak nie pokłada pełnej wiary w swoim ubarwieniu, ponieważ żyje w Australii gdzie bywa bardzo niebezpiecznie. Wzory traktuje jako ostateczność, a na co dzień woli ukrywać się wśród liści, które zwęża za pomocą własnej pajęczyny.

Pająk z rogami

Arkys cornutus to pająk, którego wyróżnia ciekawe ubarwienie oraz rogi na głowotułowiu. Charakterystyczny odwłok tego gagatka jest w kształcie serca. Jednak tym co najbardziej przyciąga wzrok są bez wątpienia jego przednie odnóża, przyczepione do spłaszczonego ciała.

Ostre kolce mają za zadanie ułatwić chwytanie ofiar, ponieważ poluje on z zasadzki na owady, które przesiadują na rozmaitej roślinności. Nie korzysta z sieci łownej, ale w wolnych chwilach oddaje się czatowaniu w powietrzu, opuszczając się na pojedynczym pasmie nici.

Arkys cornutus

Lubisz dziwne zwierzęta? Jeśli chcesz poznać więcej nietypowych pająków, to koniecznie obejrzyj nasz odcinek!

Poznawaj ich świat na naszym kanale na YouTube – Wystawa Pająków

⇩ ⇩ ⇩

Daj się wciągnąć! Playlista kanału Wystawa Pająków:
https://www.youtube.com/playlist?list=PLaln2Id-jrXhGWFPbZt23TH3JY-pNbzAU

Odwiedź wystawę – indywidualnie lub z grupą:
https://www.wystawapajakow.pl/wycieczki/

Źródła zdjęć:

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Araneidae-Araneinae-Araneus-praesignis_02_Photo-Robert-Whyte.jpg

https://www.brisbaneinsects.com/brisbane_weavers/TriangularSpider2.htm