Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego „Tarcza Finansowa 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm”. Udzieloną przez PFR SA.

Eksperymenty wykonane na pająkach

Zobaczcie co nauka wie o pająkach!

Jednym z doświadczeń było sprawdzenie czy można wyciągnąć Grupa grupa Fritza Vollratha doprowadziła do perfekcji technikę nawijania jedwabiu bezpośrednio z pająka.

Stawonóg poddany tej technice jest wyciszany dwutlenkiem węgla, a następnie zostaje przygwożdżony do podłoża. Jedwabna nić jest przymocowana odrobiną kleju i naciągana na szpulę. Uruchamiany jest silnik, który wprawia urządzenie w ruch, a jedwab nawijany jest na obracający się element. Gatunek tego pająka to Nephila edulis. Jednorazowo w ten sposób można zebrać od 30 do 80 metrów jedwabiu.

Pajęcze nekroboty

Budzącym kontrowersje eksperymentem było stworzenie nekrobotów. Pająki nie poruszają się tak jak my. Do zginania odnóży wykorzystują ciśnienie hydrauliczne. Gwałtowne pompowanie własnej krwi, zwanej hemolimfą sprawia, że odnóże może się poruszać. Wykorzystała to grupa naukowców do zrobienia z pająka.. chwytaka. Pająk może podnosić delikatne, lekkie przedmioty bez uszkadzania ich. Zdaniem badaczy ta metoda może być pomocna w budowaniu bardziej biodegradowalnej przyszłości.

Badanie pajęczego wzroku

Skakuny są uznawane za najlepiej widzące pająki, dlatego nie bez powodu ludzie interesują się ich wzrokiem.  To dzięki niemu wykonują tak precyzyjne skoki. Aby dowiedzieć się o nim więcej, biolog Elizabeth Jakob i jej zespół naukowców podjęli się wyzwania zajrzenia pająkowi… do głowy.

Pierwszym krokiem było uzyskanie niestandardowego urządzenia do śledzenia oczu pająka. Na świecie istnieją tylko dwa takie urządzenia! Soczewki głównych oczu są przymocowane do siatkówek za pomocą elastycznych rurek. Ustawiono kamerę tak, aby spojrzeć w dół tych rurek i zobaczyć aktywność siatkówek. Wnętrze głowy pająka zostało oświetlone światłem ultrafioletowym, które przenika przez zewnętrzny pancerz.

Okazało się, że te główne, największe oczy widzą tylko to, co jest przed nimi. Odkryto, w ten sposób, że to boczna para oczu, pełniąca funkcję detektorów ruchu, mówi głównej parze gdzie należy patrzeć. Kiedy została ona tymczasowo zamalowana pająkowi, nie miał pojęcia, w która stronę powinien się odwrócić. Kiedy boczne oczy znów były aktywne, główna para zwracała się w kierunku ruchu, który zauważyły najpierw oczy mniejsze.

Mały pająk – duży umysł

Ostatnie na dziś badania odbywały się w Harvardzie i ponownie dotyczyły wzroku skakunów. Sprawdzały, czy pająki te są w stanie wizualnie odróżnić obiekty ożywione od nieożywionych, tylko i wyłącznie za pomocą zmysłu wzroku. Do doświadczenia został wytypowany gatunek o nazwie Menemerus semilimbatus.

Umieścili wybrane osobniki nad specjalną bieżnią sferyczną, w taki sposób, aby pajęcze odnóża miały z nią kontakt. Kula napędzana jest strumieniem sprężonego powietrza i umożliwia zwierzęciu wybór kierunku, w którym decyduje się ono podążać.

Po zajęciu pozycji pająkom prezentowano animacje. Każda z nich składała się z kilkunastu małych świateł (lub punktów) przymocowanych do kluczowych stawów innego pająka. Samo ciało nie było widoczne, ale punkty cyfrowe przedstawiały zarys ciała i wrażenie żywego organizmu.

Gdy naukowcy obserwowali reakcję pająków, zauważyli, że obracają się one częściej w kierunku losowych animacji, poświęcając o wiele mniej uwagi wyświetlaczom, które symulowały innego pająka. Wywnioskowano, że pająki wiedzą, czym jest ruch biologiczny i w tym wypadku pająk i wolał skupić uwagę na czymś co jest dla niego nieznane.

Po doświadczeniu pająki zostały wypuszczone na wolność.

Jeśli chcesz zobaczyć jak wyglądały powyższe eksperymenty na pająkach obejrzyj nasz odcinek!

Poznawaj ich świat na naszym kanale na YouTube – Wystawa Pająków

⇩ ⇩ ⇩

Daj się wciągnąć! Playlista kanału Wystawa Pająków:
https://www.youtube.com/playlist?list=PLaln2Id-jrXhGWFPbZt23TH3JY-pNbzAU

Odwiedź wystawę – indywidualnie lub z grupą:
https://www.wystawapajakow.pl/wycieczki/

Źródła zdjęć:

https://edition.cnn.com/2016/05/24/tech/gallery/spider-silk-scientist/index.html

https://www.smithsonianmag.com/smart-news/scientists-use-dead-spiders-to-grip-objects-180980498/

https://bugguide.net/node/view/795648