Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego „Tarcza Finansowa 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm”. Udzieloną przez PFR SA.

PTASZNIK I ŻABA – CZYLI O DWÓJCE PRZYJACIÓŁ

Zastanawialiście się kiedyś nad tym czy pająk może mieć przyjaciela? Czy hodowlany ptasznik rozróżnia domowników? Kwestia pajęczej pamięci jest bardzo tajemnicza i wciąż nie do końca zbadana. Są jednak zachowania, które ku zaskoczeniu naukowców pokazują pająki z innej strony.

Taka właśnie jest relacja ptasznika i żaby.

Poniższe zdjęcie nie przedstawia polowania, a dwójkę współlokatorów, która dba o wspólne dobro – po równo.

Każdy z nich daje coś od siebie. Ptasznik jest ochroną dla żaby i dostawcą pokarmu. Jakiego?

Tutaj zaczyna się rola żaby, jest on odpowiedzialna za dbanie o swojego kolegę, poprzez zjadanie szkodliwych dla niego pasożytów. Ptaszniki nie potrafią bronić się przed małymi szkodnikami, takimi jak roztocza, czy larwy. Mogą jedynie zrzucić je wraz z wylinką i uciec, ale pajęczy pancerz chitynowy może być zrzucany tylko raz na jakiś czas. Dlatego wsparcie w postaci małego, niegroźnego płaza jest mile widziane.

Co ciekawe ptasznik przyjaźni się tylko z konkretnym gatunkiem żaby i wszyscy inni intruzi w postaci bezkręgowców, gadów, a nawet płazów, nie zostaną oszczędzeni.

Obejrzyj nasz odcinek, w którym mówimy więcej o pajęczo-żabiej przyjaźni:

Daj się wciągnąć! Playlista kanału Wystawa Pająków:
https://www.youtube.com/playlist?list=PLaln2Id-jrXhGWFPbZt23TH3JY-pNbzAU

Odwiedź wystawę – indywidualnie lub z grupą:
https://www.wystawapajakow.pl/wycieczki/