Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego „Tarcza Finansowa 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm”. Udzieloną przez PFR SA.

Prehistoryczne pająki

Jak wyglądały prehistoryczne pająki?

Setki milionów lat temu świat znacznie różnił się od tego, do którego jesteśmy przyzwyczajeni dziś. To właśnie wtedy, w podwodnych głębinach, pojawili się przodkowie obecnie nam znanych pająków.

Jak wyglądały i jakie rozmiary osiągały? Sprawdźmy!

W okresie ordowiku to właśnie szczękoczułkowce były największymi zwierzętami na Ziemi.  Były nimi eurypteridae zwane także skorpionami morskimi. Prawdziwym królem wśród nich był Jaekelopterus czyli największy stawonóg w historii istnienia naszej planety. Źródła podają, że mógł mieć on od 2 do nawet 4 metrów długości.

Pierwsze pajęczaki na lądzie

Jednak z biegiem czasu w wodach zaczęło się robić tłoczno i zwierzęta rozpoczęły kolonizację lądu.

Wyjście na ląd dało początek nowej grupie zwierząt. Mowa o bohaterach naszych wystaw, czyli o pajęczakach. Pierwszymi z nich były skorpiony. W okresie syluru ok 410 milionów lat temu rozpoczęły przygotowywania do zasiedlenia wybrzeży.

Początkowo prowadziły wodno-lądowy tryb życia, aby potem całkowicie odzwyczaić się od morskich głębin.

Brontoscorpio jest jednym z najstarszych i największych skorpionów w historii życia na Ziemi. Osiągał prawie metr długości i polował na prymitywne kręgowce oraz inne stawonogi zamieszkujące ówczesne morza.

Pierwsze pająkopodobne stworzenia

Pierwsze pra-pająki z rzędu Trigonotarbida pojawiły się ok 400 milionów lat temu, niedługo po tym jak ich przodkowie opuścili paleozoiczne oceany. Jednym z nich był liczący sobie ponad 300 mln lat i mierzący 10 milimetrów „prawie-pająk” – Idmonarachne brasieri.

Badania wykazały, że zarówno odnóża, jak i część gębowa tego pajęczaka była bardzo podobna do „typowych” pająków, ale w przeciwieństwie do nich brakowało mu kądziołków przędnych.

Te zwierzęta miały krępą budowę i wciąż posiadały głowotułów zlewający się z odwłokiem (zupełnie tak jak widzimy to u skorpionów). Ich odwłok pokryty był chitynowymi płytkami uwidaczniającymi segmentację.

Prehistoryczne pająki

W okresie dewonu, gdy pierwsze ryby dopiero wychodziły na ląd pojawiły się zwierzęta już całkiem do pająków podobne (swoją drogą przez niektórych arachnologów są nawet za nie uważane). 

Mowa o Uraraneida. Pajęczakach, które jako pierwsze  posiadały kądziąłki przędne i produkowały sieć. Posiadały już także ruchome połączenie pomiędzy odwłokiem i głowotułowiem zwane pedicelem. Dzięki temu części te mogły się poruszać niezależnie względem siebie co znacznie ułatwiało budowanie jedwabnych konstrukcji. Gatunek przedstawiciela tych pajęczaków został odkryty w bursztynie z Myanmaru.

Co ciekawe posiadały także długi ogon zwany flagellum, który pająki potem zatraciły.

Artystyczna rekonstrukcja Chimerarachne yingi – ogniwa między pająkami a ich wymarłymi kuzynami (Rys. Dinghua Yang, The University of Kansas)

Pierwszy pełnoprawny pająk

Obecnie tytuł najstarszego, bezsprzecznego pająka dzierży Paleothele montceauensis. Jest to prehistoryczny pająk należący do podrzędu mesothele, obecnie reprezentowanego przez około 100 gatunków pająków. Skamielina tego pająka jest datowana na okres karbonu 299 milionów lat temu.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej o tym jak wyglądały i żyły prehistoryczne pająki, to zobacz nasz odcinek!

Poznawaj pająki na naszym kanale na YouTube – Wystawa Pająków

⇩ ⇩ ⇩

Daj się wciągnąć! Playlista kanału Wystawa Pająków:
https://www.youtube.com/playlist?list=PLaln2Id-jrXhGWFPbZt23TH3JY-pNbzAU

Odwiedź wystawę – indywidualnie lub z grupą:
https://www.wystawapajakow.pl/wycieczki/

Źródła zdjęć:

https://www.crimsontear.com/tvseries/primeval-new-world/creatures/brontoscorpio