Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego „Tarcza Finansowa 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm”. Udzieloną przez PFR SA.

PAJĄK NA MOUNT EVEREST – PAJĘCZE REKORDY

Poznajcie pająka, któremu nie straszne są wysokie góry i minusowe temperatury.

Pewien pająk z rodziny skakunowatych wybrał sobie nietypowe miejsce do życia. Mało kto potrafi żyć na stałe w tak ekstremalnych warunkach. Ale nie uprzedzajmy faktów. Najpierw przedstawmy bohatera.

Oto on:

Euophrys omnisuperstes

ODKRYCIE

W 1924 roku to wyjątkowe stworzenie zostało znalezione na wysokości 6700 metrów n. p. m! Znaleziska dokonał przyrodnik i odkrywca Richard Hingston na górze Mount Everest w Nepalu. Zebrał niektóre okazy tego pająka, które znalazł pod kamieniami przymarzniętymi do ziemi. Okazało się, że jest to nieznany dotąd gatunek, który w 1975 roku został w końcu formalnie opisany (czyli po ponad 50 latach!). Został nazwany himalajskim pająkiem skaczącym, oficjalnie znanym jako Euophrys omnisuperstes, co trafnie tłumaczy się jako “najwyższy ze wszystkich”. Jednocześnie jest również pająkiem żyjącym w najniższych temperaturach.

STAŁY MIESZKANIEC GÓR

Po doniesieniu o znalezieniu pierwszych, młodych osobników tych pająków, na wysokości 6705 m na zboczach Mount Everest pojawiły się wątpliwości. Zastanawiano się czy te pająki są wędrowcami, czy może mieszkają tam na stałe. Jednak odkrycie dorosłych osobników razem z małymi muchami i skoczogonkami przez Swana (1961) na różnych wysokościach w Himalajach wyraźnie pokazało, że te małe, skaczące pająki żyją na stałe w tym niegościnnym środowisku.

Himalajski pająk skaczący

JAK PRZETRWAŁ I CZYM SIĘ ŻYWI?

Prawdopodobnie największe mrozy pająk przeżywa spędzając noce w kokonach z jedwabiu. Umieszcza je w szczelinach pod kamieniami. Żywi się muchami oraz skoczogonkami, które są potocznie nazywane “pchłami śnieżnymi“. W rzeczywistości nie są to pchły, tylko małe, nieszkodliwe stawonogi, które żywią się m.in. rozkładającą się materią organiczną. Sprzątają i użyźniają glebę.

Co godne uwagi, pchełki śnieżne nie zamarzają w zimie dzięki specjalnemu rodzajowi białka w ich ciałach. Białko to jest bogate w glicynę, aminokwas co umożliwia wiązanie kryształków lodu i zapobieganie ich wzrostowi.

Ta wyjątkowa społeczność (złożona z pająka, much i skoczogonków) opiera się na roślinności przenoszonej przez wiatr. Pająki są jedynymi drapieżnikami i tworzą ostatnie ogniwo w tym prostym łańcuchu pokarmowym. Żywią się one stawonogami, które z kolei żywią się grzybami i gnijącą roślinnością. Można je spotkać na wysokości 6000 metrów n.p.m.

WYJĄTKOWE PAJĄKI

Skaczący pająk na Mount Everest, to tylko jeden z wielu ośmionożnych rekordzistów.

Który pająk jest najbardziej jadowity? Jaki pająk jest najszybszy? Kto jest właścicielem największej sieci? Te i inne rekordy poznamy w dzisiejszym odcinku:

Daj się wciągnąć! Playlista kanału Wystawa Pająków:
https://www.youtube.com/playlist?list=PLaln2Id-jrXhGWFPbZt23TH3JY-pNbzAU

Odwiedź wystawę – indywidualnie lub z grupą:
https://www.wystawapajakow.pl/wycieczki/