Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego „Tarcza Finansowa 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm”. Udzieloną przez PFR SA.

NAJWIĘKSZE PAJĄKI NA ŚWIECIE

Poznajcie nasz ranking największych pająków!

1. Ptasznik Goliat

Theraphosa blondi, to ptasznik uważany za największego obecnie żyjącego pająka. Do tej rodziny należy również, niewiele mniejsza Theraphosa apophysis oraz Theraphosa stirmi. Wszystkie są nazywane potocznie “ptasznikami goliatami”, ale to własnie Theraphosa blondi jest uważana za rekordzistkę. Zamieszkuje ona lasy tropikalne północnej Brazylii, Gujany Francuskiej, Surinamu i Wenezueli. Jad tego ptasznika jest słaby, zaniepokojony potrafi ukąsić, jednak w pierwszej kolejności wyczesuje włoski parzące z odwłoka lub wydaje syczące dźwięki za pomocą narządów strydulacyjnych. Osiąga do 12 cm długości ciała i do 30 cm rozstawu odnóży.

Theraphosa blondi

2. Ptasznik olbrzmymi

Lasiodora parahybana, zwana ptasznikiem olbrzymim osiąga prawdopodobnie do 28 cm rozstawu odnóży. Zamieszkuje wilgotne brazylijskie lasy. Ten pająk ma słaby jad, ale ukąszenie może być bolesne ze względu na wielkość pazurów jadowych. Samice potrafią dożyć nawet 20 lat. Cechą obronną gatunku jest wyczesywanie włosków parzących z odwłoka. Niektóre, łagodniejsze osobniki są brane na rękę przez hodowców, jednak takie atrakcje są polecane tylko dla doświadczonych właścicieli ptaszników lub pod okiem opiekuna wystawy.

Lasiodora parahybana

3. Grammostola anthracina

Grammostola anthracina nosi angielską nazwę Rio Grande do sul Black Tarantula. Polskiej nazwy ten ptasznik nie posiada. Samce tego gatunku mają bardzo długie odnóża i mogą osiągać wraz z nimi do 28 cm. W naturze występuje w Brazylii, Paragwaju, Urugwaju i Argentynie. Gatunek został po raz pierwszy opisany w 1842 roku przez Carla Ludwiga Kocha jako Mygale antracina.

Grammostola anthracina

4. Huntsman spider

Długonogi pająk, który często pojawia się na zdjęciach kiedy wpiszemy w wyszukiwarce google hasło: “Huntsman spider” to Heteropoda maxima. Jej ciało ma jedynie 4,5 cm, ale rozpiętość jej odnóży może sięgać do 30 cm. Ten gatunek pochodzi z rodziny spachaczowatych (Sparassidae) i możemy go spotkać na terenie Laosu.

Heteropoda maxima

Zobacz największe pająki na świecie w dzisiejszym filmiku! Opowiadamy o ponad 10 gigantach, których możecie spotkać na żywo w różnych zakątkach świata. Jeden z nich osobiście zagościł w odcinku.

Daj się wciągnąć! Playlista kanału Wystawa Pająków:
https://www.youtube.com/playlist?list=PLaln2Id-jrXhGWFPbZt23TH3JY-pNbzAU

Odwiedź wystawę – indywidualnie lub z grupą:
https://www.wystawapajakow.pl/wycieczki/