Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego „Tarcza Finansowa 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm”. Udzieloną przez PFR SA.

CZY PAJĄKI OSZUKUJĄ? Mimikra – czyli udawanie innych

SPOSOBY NA WROGA

Pająki w naturze nie mają taryfy ulgowej. Polują na nie ptaki, jaszczurki, inne pająki, a nawet osy! (nie wspominając o samicach, które zjadają własnych mężów)

Żeby sobie poradzić w tak trudnym środowisku, stosują najróżniejsze taktyki. Dzisiaj pomówimy sobie o metodzie jaką jest mimikra – czyli o podszywaniu się pod inne zwierzęta.

Co mówi Wikipedia:

“Mimikra – przystosowanie ochronne występujące u zwierząt, polegające na upodabnianiu się zwierząt bezbronnych do zwierząt zdolnych do obrony lub upodobnianiu się do różnych gatunków zwierząt zdolnych do obrony poprzez przybranie ich kształtu, barwy, zachowania lub innych właściwości.”

Tak! To pająk! (Paraplectana tsushimensis)

NAŚLADOWANIE MRÓWEK

Mrówki są jadowite, agresywne, a niektóre z nich posiadają nieprzyjemne żądło. Do tego ptaki uważają je za niesmaczne. Nic więc dziwnego, że mrówki są chętnie naśladowanymi owadami. Z tego faktu korzystają również pająki. Szczękoczułki udają u nich żuwaczki, kądziołki przędne układają się na wzór żądła, a przednie nogi imitują czułki. Na dodatek pająk potrafi wydzielać fałszywe feromony i poruszać się w sposób, który naśladuje ruchy mrówki!

Udawanie tych owadów sprawia jednak pająkom pewne problemy. Mianowicie pająki linieją, czyli cyklicznie zrzucają swój stary ezgoszkielet. Podczas procesu wylinki rosną i zmieniają się, więc po czasie przestają przypominać gatunek mrówki, za który się podawały. Wtedy trzeba szybciutko znaleźć inny gatunek. Niezwykłe pod tym kątem są pająki z rodzaju Castianeria, u których zmiana może wystąpić aż pięciokrotnie w ciągu życia!

Myrmarachne formicaria

NAŚLADOWANIE OSY

Osy są agresywne, zaczepne i mają skłonność do żądlenia. A przynajmniej za takie są uważane. Tak naprawdę, rzadko się zdarza, że osa użądli bez wyraźnego powodu. Zrobi to jednak faktycznie dużo chętniej niż pszczoła. Tak czy inaczej – nikt z nimi nie zadziera i to jest dobry powód do tego, aby się pod nie podszyć. Zacznijmy od tygrzyka paskowanego, który jest dobrze nam znanym pająkiem w żółto-czarne pasy. Upodabnia się on do osy, która już samymi kolorami mówi: UWAGA! JESTEM NIEBEZPIECZNA!

Jednak osy, to nie tylko czarno-żółte gatunki. Mają różne rozmiary, kolory oraz skłonności do agresji. Niektóre polują nawet na ptaszniki!

Do os upodabniają się także piękne skakuny z rodzaju Orsima.

Stosują one jednak mimikrę odwrotną, gdzie głowa jest tyłem, a tył głową. Długi, wąski odwłok wraz z kądziołkami udaje głowę i czułki osy (najłatwiej dostrzec podobieństwo na filmikach).

Kolejnym przykładem mimikry odwrotnej są pająki z rodzaju Abracadabrella i upodabniają się one do muchy. Na odwłoku mają umieszczone błyszczące guzki, które wyglądają jak oczy muchy. Dlaczego akurat muchy? Otóż te owady są mocno nieskoordynowane i szybkie. Wielu drapieżnikom nie będzie zależało na polowaniu na taką zwariowaną przekąskę.

INNE OWADY

Skakuny z rodzaju Urogelides są puchate i udają gąsienice. Prawdopodobnie chcą wykorzystać fakt, że niektóre zwierzęta się ich boją, ze względu na to, że część gatunków jest toksyczna. Natomiast skakuny z rodzaju Coccorchestes naśladują chrząszcze, które są niewielkie, ale mają za to twarde pancerze. Na dodatek często wydzielają odstraszające substancje zapachowe. Nie jest to obiad marzeń, dlatego przybranie postaci chrząszcza jest całkiem bezpieczną opcją.

Coccorchestes ferreus
Urogelides daviesae

INNE SPOSOBY

Pająk mrówka, czy sfałszowana osa, to nie jedyne sposoby, na uniknięcie konfrontacji z przeciwnikiem.

Czy wiesz, że jest pająk, który zwija się w kulkę i turla z górki z niewiarygodną prędkością? A może taki, który zatyka wejście do norki własnym odwłokiem, niczym korkiem?

Poznaj więcej nietypowych metod

Daj się wciągnąć! Playlista kanału Wystawa Pająków:
https://www.youtube.com/playlist?list=PLaln2Id-jrXhGWFPbZt23TH3JY-pNbzAU

Odwiedź wystawę – indywidualnie lub z grupą:
https://www.wystawapajakow.pl/wycieczki/