Powodów, dlaczego ptasznik się zakopuje, może być wiele.
Może szukać schronienia, wilgoci, czy ochłodzenia. Może być to zachowanie całkowicie naturalne, jeżeli jest to ptasznik podziemny, ale co gatunkami naziemnymi lub nadrzewnymi?
Przyczyn takiego zachowania jest wiele i nie zawsze są one czymś złym. Podstawowym powodem, dla którego ptasznik się zakopuje, jest wylinka.
Jest to proces bardzo trudny dla pająka. Nie tylko wymaga on wydania dużej ilości energii, ale także może zakończyć się śmiercią. Pająki jednak muszą linieć, aby rosnąć. Dzięki linieniu może im również odrosnąć odnóże, pazury jadowe, a czasem leczą w ten sposób urazy wewnętrzne.
Żeby przygotować się na tak wymagające zadanie, ptaszniki muszą się zabezpieczyć. Niektóre z nich chowają się w mieszkaniach, wykonanych z pajęczyny. Inne plotą dywanik i obsypują go dookoła włoskami parzącymi, tak żeby żadne zwierzę nie odważyło się im przeszkodzić. A jeszcze inne kopią nory i zasypują wejścia.
Następnie ptasznik przewraca się na plecy, po to, by grawitacja pomogła mu wydostać się ze środka. A przynajmniej większość pająków tak robi. Zdarzają się pająki-gapy, które nie zorganizują sobie schronienia i próbują linieć bez pomocy grawitacji. Jak łatwo się domyślić – nie zawsze kończy się to dobrze.
Czy mogę jakoś pomóc?
Jedyne co możemy w takiej sytuacji zrobić dla ptasznika, to pozostawienie go w spokoju. Ewentualnie możemy zwiększyć wilgotność w terrarium. Jeżeli potrzebujesz pomocy, zadaj nam pytanie na grupie na Facebooku PTASZNIKI – PYTANIA I ODPOWIEDZI: https://www.facebook.com/groups/702930667356064
Przygotowaliśmy również film pomocniczy, na którym poznacie wszystkie powody, dlaczego ptasznik się zakopuje :
Daj się wciągnąć! Playlista kanału Wystawa Pająków:
https://www.youtube.com/playlist?list=PLaln2Id-jrXhGWFPbZt23TH3JY-pNbzAU
Odwiedź wystawę – indywidualnie lub z grupą:
https://www.wystawapajakow.pl/wycieczki/