Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego „Tarcza Finansowa 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm”. Udzieloną przez PFR SA.

DAWNE METODY LECZENIA UKĄSZEŃ

Leczenie ukąszeń bywało kiedyś bardzo nieprzyjemne…

Przerażające metody – rażenie prądem

Dawni “lekarze” słyną z kontrowersyjnych, czasem nawet brutalnych praktyk. Na różne schorzenia polecali m.in.: picie krwi zmarłego, leczenie rtęcią, czy usuwanie zdrowych części ciała. Terapia szokowa, czyli leczenie elektrowstrząsami, była sposobem na wiele dolegliwości, w tym była wykorzystywana do leczenia ukąszeń. Jak łatwo się domyślić nie była ona zbyt skuteczna.

Musisz to rozchodzić, a raczej.. wytańczyć! 💃

Tarantyzm, to choroba wywołana ukąszeniem tarantuli. Gdy odkrywano, że ktoś padł ofiarą tego pająka, do domu poszkodowanego przybywała orkiestra i zaczynała grać wesołą muzykę, a pacjent miał zatańczyć uzdrawiający taniec, zwany tarantellą. Znany był on również pod nazwą Pizzica (wł. pizzicare – ukąszenie), a więc w dosłownym tłumaczeniu taniec ukąszonych.

Osoby ukąszone skarżyły się na bóle, pragnienie, kołatanie serca i duszności. Wierzono, że taniec może uleczyć taką poszkodowana osobę. Co ciekawe, ta metoda bywała skuteczna! Jeżeli nie pomylono objawów ukąszenia z nerwicą, bądź innymi dolegliwościami, tańczący pacjent miał szansę na ozdrowienie. Głównie dlatego, że jad tarantuli nie jest śmiertelnie niebezpieczny dla człowieka, więc ludzki organizm prędzej, czy później pozbyłby się toksyny, jednak energiczny włoski taniec przyspieszał metabolizm, dzięki czemu ukąszony szybciej pozbywał się jadu. Dodatkowo taniec sprawia, że otrzymujemy zastrzyk dopaminy, która jest tymczasowym, naturalnym znieczulaczem. Nic dziwnego, że pacjenci od razu czuli się lepiej!

Posłuchajcie tej pięknej, włoskiej muzyki!

Innymi ciekawymi metodami było wykorzystywanie soku z liści tytoniu lub… zamykanie ludzi w rozpalonym piecu chlebowym. Na nieświadomych pacjentach testowano dosłownie każdy pomysł. Jednak co powiecie o szamanach i ich metodach? W Indiach opracowano metodę, która chodź wydaje się niecodzienna, okazała się skuteczna. Jeżeli chcecie o tym posłuchać obejrzyjcie nasz filmik!

Daj się wciągnąć! Playlista kanału Wystawa Pająków:
https://www.youtube.com/playlist?list=PLaln2Id-jrXhGWFPbZt23TH3JY-pNbzAU

Odwiedź wystawę – indywidualnie lub z grupą:
https://www.wystawapajakow.pl/wycieczki/