Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego „Tarcza Finansowa 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm”. Udzieloną przez PFR SA.

Czy pająki żyją zimą?

Co robią pająki w czasie zimy?

Pająki najczęściej zimują w jamach, ściółce czy nawet.. w muszli ślimaka! Argyroneta aquatica czyli pająk topik, to wyjątkowy gatunek, który wybrał życie pod wodą. Jednak co pewien czas musi uzupełniać swoją powietrzną komorę przenosząc bąbelki powietrza na włoskach. Jak jednak radzi sobie podczas zimy? Znajduje opuszczoną muszlę ślimaka i zaszywa wejście do niej jedwabiem. Konstrukcja pływa po tafli wody, a gdy przychodzą chłodniejsze dni, ciśnienie wewnątrz zmniejsza się i muszla opada na dno, gdzie pająk może bezpiecznie przeczekać zimę.

Argyroneta aquatica

 Himalajski pająk skaczący

Pomimo zwyczaju hibernacji możemy czasem spotkać osobnika, który wędruje po śniegu. Czy to oznacza, że pająki żyją zimą?

Niektóre jak najbardziej. Euophrys omnisuperstes to skakun, który żyje na górze Mount Everest, na wysokości 6700 n.p.m. To oznacza, że funkcjonuje on w temperaturze od -14°C do -20°C. Żywi się drobnymi bezkręgowcami, na przykład skoczogonkami.

Euophrys omnisuperstes

Pająki na śniegu

Jednak nie wszystkie pająki są przystosowane do takich warunków, a jednak niektóre gatunki są spotykane zimą, podczas swoich wędrówek w tylko im znanym kierunku. Czy mają jakieś spóźnione sprawunki? A może pajęczą wigilię? Najczęściej prawda bywa bardziej przyziemna. Takie osobniki mogły zostać wypłoszone ze swojej zimowej kryjówki. Czasem też zachęcone pierwszymi promieniami słońca opuszczają swoje zimowe schronienia przedwcześnie.

Weźmy na przykład takiego plądrownika osobliwego, który chciał zostać łodzią podwodną, ale ostatecznie przypadła mu rola pająka. Takie wrażenie można odnieść przez oczy samca, które w charakterystyczny sposób są umieszczone wysoko na wyrostku. Ma całe dumne 4 milimetry, ale to nie przeszkadza mu w śnieżnych wędrówkach. Samce plądrowników bywają widywane na śniegu podczas swoich podróży, ale wiemy też, że ogólnie rodzina osnuwnikowatych, często wpada na takie pomysły i nie jest to jedyna taka rodzina, ponieważ zimą możemy natknąć się również na pająki z rodziny darownikowatych czy kwadratnikowatych.

Walckenaeria acuminata – plądrownik osobliwy

Czym są pająki żyjące zimą?

Takie stworzenia nazywa się chionoksenami. Większość pająków zapada w coś w rodzaju snu zimowego zwanego diapauzą, a chionokseny to organizmy, które spotykane są zimą na śniegu, ale nie są przystosowane do życia w tych warunkach. Ich obecność jest przypadkowa i najczęściej są to owady i inne bezkręgowce, które pod wpływem ciepłej pogody, opuszczają swoje schronienia.

Diaea dorasta

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej o tym jakie pająki możesz spotkać zimą i jak sobie radzą, to zobacz nasz odcinek!

Poznawaj pająki na naszym kanale na YouTube – Wystawa Pająków

⇩ ⇩ ⇩

Daj się wciągnąć! Playlista kanału Wystawa Pająków:
https://www.youtube.com/playlist?list=PLaln2Id-jrXhGWFPbZt23TH3JY-pNbzAU

Odwiedź wystawę – indywidualnie lub z grupą:
https://www.wystawapajakow.pl/wycieczki/

Źródła zdjęć:

https://www.inaturalist.org/taxa/623644-Walckenaeria-acuminata