Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego „Tarcza Finansowa 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm”. Udzieloną przez PFR SA.

CO POLUJE NA PAJĄKI?

PAJĄK. Stawiamy go obok nietoperzy i skorpionów, jako symbol strachu i nawiedzonych miejsc.

Wielu z nas wyobraża sobie pająki, w postaci bezwzględnych łowców, którzy tylko czekają na to, by móc ukąsić kogokolwiek, kto znajdzie się w pobliżu.

Jak pewnie wiecie – na co dzień pracujemy z tymi wspaniałymi zwierzętami i staramy się zmieniać stereotypy na temat pająków. Możemy wręcz powiedzieć, że jesteśmy ich prywatnymi adwokatami w świecie ludzi.

Dziś chcemy wam pokazać, że role potrafią się odwrócić i że istnieją zwierzęta, przed którymi ucieknie nawet największy ptasznik. Tak samo jak inne zwierzęta, pająki mają swoje lęki i chowają się przed stworzeniami, które mogłyby chcieć je zjeść.

Co poluje na pająki?

Wbrew pozorom istnieje wiele gatunków zwierząt, które uwzględniają w swojej diecie pajęczych przedstawicieli. Są to między innymi jaszczurki, żaby i ptaki. Istnieje nawet wąż, który upodobnił końcówkę swojego ogona, właśnie do pająka! Taka ozdoba jest bardzo przydatna. Ma ona na celu przyciągać ptaki, na które wąż poluje.

W dzisiejszym odcinku opowiemy wam o najgorszych pajęczych wrogach. Przedstawimy również najbrutalniejszą istotę, z wszystkich dzisiaj wymienianych, czyli… Tarantula hawk!

Jest to gatunek dużego owada z rodziny nastecznikowatych, blisko spokrewnionych z osami i specjalizuje się w polowaniu na ptaszniki. Owad ten opracował metody, które pozwalają na sparaliżowanie pająka i zawleczenie go do swojej kryjówki, gdzie koszmar dopiero się zaczyna. Larwa “osy” złożona w ciele pająka, rozwija się w nim i żywi jego wnętrzem. Potrafi robić to jednak w taki sposób, aby pozostawał on żywy prawie do samego końca. Brrr.

Pająk nie został wybrany na ofiarę bez powodu. Jest odporny na brak pożywienia i wody, więc może długo pozostawać sparaliżowany. Na dodatek jego odwłok jest mięciutki i łatwo się przez niego przebić.

Zobaczcie jak wygląda walka o przetrwanie w pajęczym świecie:

Daj się wciągnąć! Playlista kanału Wystawa Pająków:
https://www.youtube.com/playlist?list=PLaln2Id-jrXhGWFPbZt23TH3JY-pNbzAU

Odwiedź wystawę – indywidualnie lub z grupą:
https://www.wystawapajakow.pl/wycieczki/