Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego „Tarcza Finansowa 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm”. Udzieloną przez PFR SA.

CIEKAWOSTKI O SKORPIONACH

5 CIEKAWYCH FAKTÓW O SKORPIONACH

1. Niektóre skorpiony wytrzymują pod wodą bardzo długo

Skorpiony są mistrzami przetrwania. Mogą wytrzymać miesiące bez jedzenia, tygodnie bez wody, a badania przeprowadzone w labolatoriach dowiodły, że niektóre gatunki skorpionów mogą przebywać pod wodą nawet do kilku godzin! Najdłużej wytrzymywały gatunki afrykańskie.

Skorpion pod wodą

2. Jad Leiurus quinquestriatus jako lekarstwo

Antytoksynę na jad skorpiona Leiurus quinquestriatus wytwarza się jedynie w trzech ośrodkach na świecie. Ośrodki te znajdują się w Niemczech, we Francji, a także w Arabii Saudyjskiej. Jednak żaden z tych ośrodków nie przeszedł w pełni testów, które pozwalałyby na uniwersalne wykorzystywanie jej jako lek. Lecz gdyby była taka możliwość, to jad mógłby znaleźć zastosowanie we wspomaganiu walki z rakiem mózgu oraz z cukrzycą.

Leiurus quinquestriatus

3. Zdolność do fluorescencji

Jedną z tajemnic skorpionów jest ich wyjątkowa zdolność fluorescencji. W świetle UV świecą one na zielonkawo-niebieski kolor. Możemy dostrzec to zjawisko, na przykład za pomocą specjalnej latarki lub w mocnym świetle księżyca. Teorii na ten temat jest bardzo wiele, niektóre mówią, że skorpiony w ten sposób przyciągają owady lub, że w ten sposób nawigują się podczas nocnych wypraw. Niestety żadna z teorii nie została potwierdzona, oznacza to że ta umiejętność nadal pozostaje nierozwiązaną zagadką dla naukowców. Rodzaj Chaerilus to prawdopodobnie pierwszy wyjątek pośród skorpionów, który nie wykazuje zdolności fluorescencyjnych w świetle UV.

Skorpion w świetle UV

4. Królowie gór i jaskiń

Pachakutej crassimanus żyje w Andach 5500 m n.p.m., a Alacran tartarus zamieszkuje jeden z największych systemów jaskiniowych na świecie i bywa spotykany na głębokości nawet do 812m p.p.m. Skorpiony jaskiniowe zazwyczaj nie posiadają oczu.

Alacran tartarus

5. Wyjątkowe umiejętności

Niektóre skorpiony potrafią kopać głębokie nory, czy wydawać syczące dźwięki. Godna uwagi jest umiejętność gatunku o nazwie Parabuthus transvaalicus, która polega na “strzelaniu” jadem. W momencie zagrożenia ten skorpion rozpyla swój jad na odległość nawet do 40 cm w celu odstraszenia napastnika. Możemy go spotkać na terenach Afryki południowej.

W dzisiejszym filmiku czekają na was ciekawostki o skorpionach, których przygotowaliśmy aż 12!

⇩⇩⇩

Daj się wciągnąć! Playlista kanału Wystawa Pająków:
https://www.youtube.com/playlist?list=PLaln2Id-jrXhGWFPbZt23TH3JY-pNbzAU

Odwiedź wystawę – indywidualnie lub z grupą:
https://www.wystawapajakow.pl/wycieczki/