Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego „Tarcza Finansowa 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm”. Udzieloną przez PFR SA.

ARACHNOFOBIA

Jak pozbyć się choroby jaką jest arachnofobia?

Arachnofobia to utrudniająca życie choroba. Cierpiący na nią ludzie nie czują się bezpiecznie nawet we własnym domu. Właśnie dlatego warto stawić jej czoła! Jednak na wstępie warto zadać sobie pytanie:

Czy faktycznie cierpię na arachnofobię?

Analiza

Pomyślmy razem. Fakt, że jesteś na tej stronie, czytasz słowo “pająk”, a także przeglądasz grafiki ukazujące to stworzenie jest już całkiem dobrym sygnałem! Czy wiesz, że są osoby, które nie dałyby rady nawet spędzić czasu na tej stronie? Jeżeli jednak Ty nadal tu jesteś, to masz duże szanse na pozbycie się… no właśnie, co to za uczucie? Na pewno jest to lęk, ale może nie od razu fobia? 🙂 Spróbujmy się z tym zmierzyć.

Skąd bierze się arachnofobia?

Ten ogromny lęk przed ośmionogami jest w pełni zrozumiały. Jak mamy nie bać się czegoś co na pewno gryzie (a przynajmniej wszyscy tak mówią), ma bardzo dużo nóg i oczu, oblepione jadem zęby i w dodatku same złe zamiary? jedną z przyczyn są są właśnie stereotypy na temat tych pajęczaków wmawiane nam już od najmłodszych lat. Jest to ciekawe zjawisko, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że żyjemy w Polsce, gdzie lęk przed pająkami jest niepotrzebny, ponieważ nie są one niebezpieczne.

No dobrze. Mamy lęk. Ale co dalej?

Do boju!

Sposobów jest kilka. Wirtualne narzędzia, terapia szokowa, czy nawet chemia. Ale my zajmiemy się dziś tą najlepszą i najbardziej sprawdzoną metodą. A metoda ta nazywa się… WIEDZA. Nie żartujemy. Często nasz strach wynika z faktu, że obiekt którego się boimy jest dla nas nieprzewidywalny. Boimy się ciemności, bo nie wiemy co się w niej kryje. Tak samo boimy się pająków, które poruszają się szybko i nieprzewidywalnie. W dodatku ich trasa, na pewno uwzględnia odwiedzenie nas i ukąszenie… Otóż nie. Oczywiście, że może zdarzyć się nam spotkanie z pająkiem bliskiego stopnia, ponieważ wokół nas jest ich naprawdę dużo, także ciężko czasem na siebie nie trafić. Jednak pająkowi takie spotkanie również nie jest na rękę. Ma on swoje sprawy, a ludzi po prostu się boi. Rzadko też dochodzi do ukąszeń.

Gdy zaczniemy to rozumieć, to już pierwszy krok do sukcesu. Ale najlepiej jest zrozumieć pająki. Wtedy też pojmiemy, że nie ma się czego obawiać. Po co im tyle włosów? Co robią tymi kosmatymi odnóżami poza chodzeniem? Czy wszystkie są jadowite? Co robią w wolnym czasie? Czy potrafią tańczyć?

Słuchając i czytając o pająkach zaczynamy powoli wkraczać w ich świat. Uważajcie jednak. Ten świat wciąga. Pająki to fascynujące stworzenia i niejedna zlękniona osoba, która przyszła na Wystawę Pająków, po krótkim czasie spędzonym z pająkami, wyszła z nową pasją! Wystarczyło dostrzec fakt, że ptaszniki to spokojne pająki, które czasem boją się nawet własnego jedzenia. Ich jad często bywa nieszkodliwy, a ich zamiary są iście leniwe.
Następnie wystarczyło już tylko poznać ich piękne gatunki oraz kolory, a także poobserwować ich zachowania i świeżo upieczony terrarysta gotowy!

Dlatego czytaj, oglądaj materiały o pająkach, a gdy już zbierzesz się na odwagę przyjdź i porozmawiaj z naszym przewodnikiem. Małymi kroczkami, w swoim tempie, jesteś w stanie pokonać, to uczucie, które zaszczepiły w Tobie inne bojące się osoby. Do dzieła!

Jeżeli chcesz dowiedzieć się o arachnofobii jeszcze więcej, to obejrzyj nasz odcinek!

Poznawaj pająki na naszym kanale na YouTube i daj się wciągnąć w ich sieć 🕷️

⇩ ⇩ ⇩

Daj się wciągnąć! Playlista kanału Wystawa Pająków:
https://www.youtube.com/playlist?list=PLaln2Id-jrXhGWFPbZt23TH3JY-pNbzAU

Odwiedź wystawę – indywidualnie lub z grupą:
https://www.wystawapajakow.pl/wycieczki/