Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego „Tarcza Finansowa 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm”. Udzieloną przez PFR SA.

TOP 10 najładniejszych skakunów

1. Thiania bhamoensis

Ten gatunek wyróżnia się opalizującymi na zielono-niebiesko pasami, które są rozmieszczone na całym jego ciele. W tej kategorii dorównuje mu również Phintella vittata.

Thiania bhamoensis

2. Orsima sp.

Pełne kolorów i wdzięku są również skakuny z rodzaju Orsima. Nie tylko są piękne, ale również sprytne, ponieważ ich kształty i ruchy przypominają groźne osy, co może zmylić niejednego napastnika.

Orsima sp.

3.  Phidippus regius

Przy takim natłoku gwiazd nie może zabraknąć pająka o nazwie Phidippus regius i jego niesamowitych chelicerów. W tym rodzaju pająków warto również zwrócić uwagę na inne piękne gatunki, jakimi są na przykład: Phiddipus putnami oraz Phidippus audax.

młody Phidippus regius

4. Maratus sp.

Najbardziej popularnym pająkiem z rodzaju Maratus jest z pewnością Maratus volans znany na całym świecie ze swoich kolorów i charakterystycznego tańca godowego.

Jednak ten rodzaj pająków ma o wiele więcej ciekawych gatunków, które nie tylko pięknie tańczą, ale przede wszystkim cechują się niezwykłą kolorystyką.

Intrygującym gatunkiem jest na przykład Maratus azureus z jego trójkątnym odwłokiem. Natomiast Maratus fimbriatus może pochwalić się włoskami, które przypominają pawie pióra, a Maratus nigromaculatus czarnymi kropkami, które wyraźnie odznaczają się na jego błękitnym umaszczeniu.

Nas jednak najbardziej urzekł Maratus robinsoni i jego tęczowe kolory!

Maratus robinsoni

5. Epeus sp.

Z innych skakunów mamy na przykład pająka z rodzaju Epeus, który wyróżnia się długimi odnóżami oraz włoskami w kształcie irokeza na czubku głowotułowia.

Epeus sp.

6. Loureedia Phoenixi

Cętkowany Loureedia Phoenixi może określać się mianem sławy, ponieważ swoją nazwę otrzymał na cześć aktora, który odegrał rolę w kultowym filmie “Joker”, czyli Joaquina Phoenixa.

Loureedia Phoenixi

7. Paraphidippus fartilis

Kto powiedział, że piękno tkwi tylko i wyłącznie w kolorach? Ta para zachwyca swoim kontrastem. Puchata biała samica jest idealną panną młodą dla przystrojonego w czerń samca! Podczas swego tańca godowego mogą przypominać symbol yin i yang – co dobrze wróży ich wspólnemu pożyciu! Oczywiście pod warunkiem, że samica nie skonsumuje samca.

Paraphidippus fartilis

8. Telamonia dimidiata

Telamonia dimidiata cechuje się delikatnym, półprzeźroczystym ciałem. Na głowotułowiu i odwłoku ma odznaczające się, wyraziste wzory. Końcówki odnóży tego pająka mają ciemne ubarwienie.

9. Sassacus papenhoei

Widzieliście kiedyś pająka obsypanego brokatem? Przypuszcza się, że Sassacus papenhoei swoją budową ciała stara się naśladować jeden z gatunków toksycznego żuka. Dodatkowym efektem jest metalicznie połyskujące ciało tego osobnika, które zdecydowanie przyciąga wzrok!

Sassacus papenhoei

10. Irura bidenticulata

Pochodząca z Południowo-Wschodniej Azji Irura bidenticulata również należy do pająków, które mogą pochwalić się mieniącym się ubarwieniem. Błyszczące, pełne kolorów umaszczenie może wydawać się złym pomysłem. Przecież tak widoczny stawonóg, o niewielkich rozmiarach może bez problemu dać się zauważyć większym od siebie drapieżnikom i łatwo paść ich ofiarą. Jednak w świecie zwierząt takie ozdoby są postrzegane inaczej i mają działanie odstraszające.

Irura bidenticulata

Brakuje znanych wam skakunów? Oczywiście, że brakuje! Bajecznie kolorowych i ciekawych pająków skaczących jest o wiele więcej, w tym nasze rodzime gatunki! Jednym z nich jest na przykład skakun arlekinowy, czyli Salticus scenicus. Wyróżniają go czarno-białe pasy, niczym u zebry. Czy udało wam się już takiego spotkać?

Odwiedź wystawę – indywidualnie lub z grupą:
https://www.wystawapajakow.pl/wycieczki/

Źródła zdjęć:

https://www.flickr.com/photos/rainforests/15038317301

https://www.artstation.com/artwork/aGb6k0

https://www.flickr.com/photos/tondatok/8869899610

https://www.flickr.com/photos/fishnrobo/6338660917

https://www.national-geographic.pl/artykul/loureedia-phoenixi-nowo-odkryty-gatunek-pajaka-nazwany-na-czesc-aktora

https://www.jungledragon.com/image/64790/female_two-striped_jumping_spider_telamonia_dimidiata_salticidae.html

https://en.wikipedia.org/wiki/Irura_bidenticulata