Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego „Tarcza Finansowa 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm”. Udzieloną przez PFR SA.

WSPÓŁCZESNE METODY NA LECZENIE UKĄSZEŃ

Antidotum, żel aloesowy, bluszczyk kurdybanek, a może… wybielacz?

Oto kilka współczesnych metod na leczenie ukąszeń!

Większość Polskich pająków nie zrobi nam krzywdy. Gdy jednak dojdzie do ukąszenia, warto profilaktycznie wybrać się do lekarza i tę “metodę” proponujemy w pierwszej kolejności. Jeśli znamy gatunek i wiemy, że jego jad działa na nas słabo i chcemy jedynie przyspieszyć leczenie rany, to mamy na to kilka sposobów!

Bluszczyk kurdybanek (Glechoma hederacea)

Bluszczyk kurdybanek zwany cudownym chwastem, jest trudną do wyplewiewienia rośliną, ale za to ma wyjątkowe właściwości. Podobno bluszczyka używała już XII wieku św. Hildegarda. Wykorzystywała go do leczenia bolów głowy i “szumu w uszach”. Mówi się też, że Jan III Sobieski wygrał bitwę dzięki tej roślinie, ponieważ nakazał swoim żołnierzom pić napar z bluszczyka, co wzmocniło ich odporność, a ponoć nawet pomogło w walce z tyfusem.

Cudowny chwast jest wykorzystywany przy problemach z układem trawiennym, oddechowym, ale również neutralizuje toksyny – preparaty na bazie bluszczyku pomagają wydalić z organizmu szkodliwe substancje, a na dodatek zapobiega opuchliźnie, dzięki czemu znalazł zastosowanie w walce z objawami po ukąszeniu. Uwaga! Nie mylimy z bluszczem!

Bluszczyk kurdybanek (Glechoma hederacea)

Pasta z kurkumy

Udowodniono, że pasta z kurkumy ma między innymi właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybiczne, antyoksydacyjne, przeciwnowotworowe, żółciopędne, oczyszczające oraz tonizujące. Warto włączyć kurkumę do naszego codziennego jadłospisu. Można ją dodawać do wielu potraw – do zup, koktajli, dressingów i wielu innych. Stosuje się ją zarówno jako przyprawę, maseczkę na trądzik oraz jako naturalny lek, także na ukąszenia 🙂

Liść banaowca

Liść bananowca możemy w Polsce zastąpić liściem kapusty. Służy on do pozbywania się opuchlizny, która może wystąpić po ukąszeniu. Żeby skorzytać z tej metody należy dokładnie stłuc liść kapusty od wewnątrz (np. młotkiem lub tłuczkiem do mięsa), by puścił sok. Następnie przykładamy roślinę do rany i owijamy bandażem, tak aby nie uciskał, ale trzymał “opatrunek” w jednym miejscu. Podczas korzystania z tego sposobu bardzo ważne jest, aby pamiętać o wietrzeniu rany!

bananowiec

Pozostałe sposoby

Istnieje jeszcze wiele domowych sposobów na złagodzenie objawów po ukąszeniu. Część z nich przedstawiamy w dzisiejszym filmie! Są to sposoby przydatne, gdy znamy gatunek pająka, który nas ukąsił i wiemy jak jego jad działa na nasz organizm. W przypadku braku znajomości gatunku bądź przy ukąszeniu osobnika o jadzie szczególnie niebezpiecznym należy pilnie udać się do lekarza.

Poznaj więcej współczesnych sposobów na leczenie ukąszeń i zobacz jak powstaje antidotum! ⇩ ⇩ ⇩

Daj się wciągnąć! Playlista kanału Wystawa Pająków:
https://www.youtube.com/playlist?list=PLaln2Id-jrXhGWFPbZt23TH3JY-pNbzAU

Odwiedź wystawę – indywidualnie lub z grupą:
https://www.wystawapajakow.pl/wycieczki/