Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego „Tarcza Finansowa 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm”. Udzieloną przez PFR SA.

Nadopiekuńcza matka – Toxeus magnus

Toxeus magnus to pająk, o ludzkich przyzwyczajeniach

Natura jest niesamowita. Stworzyła pająki wyglądające jak mrówki lub lustra, a także takie które potrafią zmienić swój kolor (jeśli ich nie znacie, to koniecznie przeczytajcie nasze inne artykuły). Pewnego dnia postanowiła zadziałać wbrew instynktom pająka i zrobić z niego… opiekuńczą matkę, która na dodatek karmi mlekiem swoje młode! Zobaczmy jak wyszedł jej ten eksperyment.

Toxeus magnus

Karmienie mlekiem

Ponieważ pająki nie są ssakami, natura musiała jakoś obejść ten fakt. Pająki nie posiadają również sutków, więc postawiła przed sobą trudne ewolucyjne zadanie. W końcu powstała z tego hybryda skakuno-ssaka.

Samica z gatunku toxeus magnus produkuje pożywną wydzielinę, (która jest bardzo podobna do mleka ssaków) w celu karmienia swojego potomstwa. Podobieństwo wizualne do ssaków jest spore, ponieważ gruczoły produkujące tę wydzielinę, znajdują się na “brzuchu” samicy, a konkretniej na spodniej części odwłoka.

Samica z młodymi

Taktyka

Samica toxeus magnus ma swoje powody by karmić młode w ten sposób. Dzięki mlekopodobnej wydzielinie małe skakuny rosną bardzo szybko i już w pierwszych dniach życia osiągają prawie połowę dorosłego rozmiaru. Dodatkowo karmienie w gnieździe zapewnia pajęczej rodzinie spokój na dłuższy czas. Młode mogą pożywiać się odżywczą substancją, bezpiecznie u boku matki, zamiast wychodzić na łowy i ryzykować życiem.

Wychowanie

Samica tego gatunku, gdyby była człowiekiem, prawdopodobnie zyskała by miano nadopiekuńczej mamy, ponieważ karmi swoje młode aż do momentu, w którym osiągną dojrzałość i staną się zdolne do kopulacji! Najchętniej karmi ona jednak córki, synów przeganiając, czasem powodując u nich nawet śmierć głodową. Jest to metoda stosowana przez wiele gatunków zwierząt, między innymi przez lwy. Zapobiega ona zjawisku jakim jest chów wsobny.

Co mówi Wikipedia:

“Kojarzenie krewniacze, chów wsobny, inbredowanie – kojarzenie zwierząt spokrewnionych przez wspólnych przodków.”

Posłuchaj o Toxeus magnus i innych pajęczych matkach

⇩ ⇩ ⇩

Daj się wciągnąć! Playlista kanału Wystawa Pająków:
https://www.youtube.com/playlist?list=PLaln2Id-jrXhGWFPbZt23TH3JY-pNbzAU

Odwiedź wystawę – indywidualnie lub z grupą:
https://www.wystawapajakow.pl/wycieczki/

Źródła:

https://www.insider.com/jumping-spider-that-produces-milk-for-babies-2018-11

https://kopalniawiedzy.pl/pajak-skakun-Toxeus-magnus-samica-karmienie-mleko-Zhanqi-Chen,29224

https://www.flickr.com/photos/191048456@N08/with/50934214841/