Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego „Tarcza Finansowa 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm”. Udzieloną przez PFR SA.

PAJĄK KAMELEON

OTO KWIETNIK. Pająk, który potrafi zmieniać kolory i poruszać się jak.. krab! 🦀

Muskularne przednie odnóża

Przypatrzcie się dwóm pierwszym parom odnóży tego pająka. Nie powinno być to trudne, ponieważ zdecydowanie odróżniają się od pozostałych. Kwietnik ma niewielkie pazury jadowe, więc potrzebuje silnych chwytnych odnóży żeby poradzić sobie z ofiarami, które często bywają większe od niego!

Misumena vatia

Innym być

Kwietniki potrafią poruszać się nie tylko w tył i w przód, ale również na boki – zupełnie jak kraby! Ta oryginalna zdolność pomaga im w sprawnej ucieczce przed zagrożeniami, ale także umożliwia im zwinnie poruszanie się po kwiatach, na których mieszkają – dzięki czemu jest im łatwiej upolować zdobycz. Czasem by przetrwać liczy się każda sekunda i każda umiejętność.

kwietnik upolował muchówkę

Kolorowa taktyka

Bycie zwinnym to nie wszystko. Samice kwietników muszą dobrze się odżywiać jeżeli chcą złożyć dużą ilość jaj. By im pomóc, natura obdarzyła je umiejętnością kamuflażu, dzięki czemu mogą dostosować swoje kolory do otoczenia i stać się niewidoczne dla ofiar. Na dodatek gdy owad spocznie na kwiatku, na którym czai się pająk, nie zostaje od razu zaatakowany. Kwietnik wykorzystuje fakt, że jest niewidoczny i powoli skrada się do ofiary, a dopiero gdy znajdzie się już wystarczająco blisko, wykonuje szybki ruch chwytający zdobycz.

Kwietnik w kolorze rośliny

Pająk, który pije nektar

Samiec nie zmienia kolorów. Na dodatek jest mały i musi biegać od kwiatka do kwiatka, aby znaleźć samicę. Jest to spory wysiłek, dlatego żeby uzupełnić energię, samiec potrafi pożywić się nektarem! Ma to ogromny plus dla otoczenia, ponieważ podczas poszukiwania partnerki, potrafi on odwiedzić nawet 60-80 kwiatów. Wchodząc do kielicha po nektar, zabiera ze sobą pyłek, dzięki czemu uczestniczy w zapylaniu następnych roślin, które odwiedzi!

Dowiedz się więcej o tym niesamowitym pająku w naszym filmiku 🕷️

⇩⇩⇩

Daj się wciągnąć! Playlista kanału Wystawa Pająków:
https://www.youtube.com/playlist?list=PLaln2Id-jrXhGWFPbZt23TH3JY-pNbzAU

Odwiedź wystawę – indywidualnie lub z grupą:
https://www.wystawapajakow.pl/wycieczki/