Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego „Tarcza Finansowa 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm”. Udzieloną przez PFR SA.

MITY O PAJĄKACH

Poznajcie najpopularniejsze MITY O PAJĄKACH.

MIT 1 – Nasosznik trzęś ma niebezpieczny jad, ale nie przegryzie się przez ludzką skórę.

Wszyscy znamy długonogiego kolegę, który był przyczyną krzyku w niejednej łazience. Mowa o Pholcus phalangioides – pająku, który często zamieszkuje nasze domy. Pająk ten potrafi upolować innego pająka, często kilkukrotnie większego od niego samego. Nic więc dziwnego, że wiele osób myśli, że taka bestia musi mieć bardzo silny jad. W rzeczywistości jad nasosznika nie jest niebezpieczny dla człowieka. I choć jego pazurki jadowe są krótkie, większe osobniki są w stanie przekłuć się przez ludzką skórę. Te pająki na szczęście nie są zainteresowane kąsaniem ludzi i zdecydowanie wolą ucieczkę. Ukąszenia zdarzają się bardzo rzadko, a ich skutkiem jest niewielkie zaczerwienienie.

Nasosznik trzęś

MIT 2 – Kosarz to pająk.

Skoro już jesteśmy przy nasoszniku trzęsiu, to warto wspomnieć również o Phalangium opilio, czyli o kosarzu. Często można spotkać je na ścianach różnych budynków, ale nie brakuje ich również w lasach, na łąkach, czy w ogrodach. Ich wygląd może odstraszać, ale są to nieagresywne pajęczaki, które nie pogardzą nawet padliną. Należą do rodziny pajęczaków i chociaż mają osiem nóg, to jednak nie są pająkami. W przeciwieństwie do swych pajęczych kuzynów, nie posiadają gruczołów jadowych, ani kądziołków przędnych, a więc nie budują pajęczyn. Zamiast wielu par oczu, jak pająki, mają zaledwie ich parę. Ich ciało chodź dwuczęściowe, zlewa się w jedną całość, dzięki czemu łatwo odróżnić je od pajęczych kuzynów.

Kosarz

MIT 3 – Zjadamy pająki przez sen.

To prawda, że pająki często są aktywne nocą i zachęcone spokojem oraz brakiem światła, urządzają sobie wycieczki po naszym lokum. Mają jednak wiele pajęczych spraw, jak poszukiwanie partnerki, czy pożywienia, a ich priorytetem nie jest zbliżanie się do ludzi. Istnieje małe prawdopodobieństwo, że pająk przejdzie w pobliżu naszych ust, jednak pamiętajmy, że te zwierzęta są bardzo wyczulone na dotyk.

Gdy dmuchniemy w pająka, nawet w wielkiego ptasznika, zacznie on najprawdopodobniej uciekać. Niektóre z nich, np. wspominany nasosznik trzęś, będą stosować inne techniki obronne, np. trzęsienie się na swojej pajęczynie. Robi to w celu rozmycia swoich konturów i stania się niewidocznym dla potencjalnego drapieżnika. Dlatego, nawet jeżeli pająk zagubi się w okolicy naszych ust, oddech powinien wystraszyć go na tyle, by oddalił się od nas jak najszybciej. W rzeczywistości szanse na połknięcie jakiegokolwiek pająka podczas snu są znikome.

Zobaczcie filmiki, w którym przygotowaliśmy łącznie aż 12 mitów o pająkach:

Daj się wciągnąć! Playlista kanału Wystawa Pająków:
https://www.youtube.com/playlist?list=PLaln2Id-jrXhGWFPbZt23TH3JY-pNbzAU

Odwiedź wystawę – indywidualnie lub z grupą:
https://www.wystawapajakow.pl/wycieczki/