Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego „Tarcza Finansowa 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm”. Udzieloną przez PFR SA.

Kosarze i ich zwyczaje

Pajęczak, ale nie pająk

Kosarza widział każdy, choć nie każdy pewnie wie, że był to właśnie on. Mógł sobie chodzić po łące lub wygrzewać się na ścianie domu. Pewnie niejedna osoba uciekła w popłochu, myśląc, że to pająk, ale zupełnie niepotrzebnie! Kosarze nie są w stanie zrobić nam krzywdy, chociażby dlatego, że nie posiadają jadu.

Bywają mylone z innymi stworzeniami o długich nogach, a konkretnie z nasosznikami. Różnica między nimi polega na tym, że nasosznik trzęś to pająk, który posiada jad, tworzy pajęczynę i posiada głowotułów widocznie oddzielony od odwłoka. Natomiast w ciele kosarza odwłok i głowotułów tworzą jedną całość, nie tworzy pajęczyn i nie jest pająkiem. Ma też jedną parę oczu, w przeciwieństwie do swoich dalekich kuzynów, którzy wolą mieć kilka par, najczęściej cztery.

nasosznik trzęś
kosarz

Menu kosarza

Czym może żywić się pajęczak, który nie ma jadu? Najlepiej padliną. Ale nie tylko. Ogólnie u każdego pajęczaka wygląda to trochę inaczej. Pająki upłynniają wnętrzności swojej ofiary wpuszczając w nią enzymy trawienne, a następnie wysysając pożywną mieszankę z powrotem. Skorpiony za to ślinią się trawienną mazią, a następnie zjadają powstały mus. W procesie pomagają im też potężne szczękoczułki i oczywiście szczypce. Roztocza, bo przecież też należą do tego grona, żywią się upłynnionymi komórkami roślinnymi lub komórkami skóry zwierząt, oprócz nich mamy jeszcze kleszcze, solfugi i inne ośmionogie stwory, które ogólnie słynną z upłynniania swojego pożywienia przed spożyciem lub pobieranie go od razu w takiej postaci.

Kosarze się z tego systemu wyłamują. Żywią się twardym pokarmem, krojąc na kawałki wszystko co uda im się znaleźć. Może być to owad, żaba, roślina, a nawet grzyb. Po pokrojeniu kawałek takiego znaleziska po prostu wędruje do ich żołądka bez dodatkowych kombinacji. Często możemy spotkać je podczas jedzenia padliny, np. rozkładającej się dżdżownicy. W dodatku zwróćmy uwagę na to, że pozostałe pajęczaki są drapieżne lub ewentualnie pasożytnicze, a kosarze nie boją się urozmaiconej diety.

Taktytka obronna

Kosarze lubią żyć razem. Można je spotkać w grupach liczących dziesiątki tysięcy osobników. Pomimo iż nie są zbyt groźne, wykształciły kilka sposobów na uniknięcie ataku ewentualnych napastników. Pierwszy taki sposób możemy zaobserwować właśnie w życiu grupowym kiedy je wystraszymy. Każdy osobnik rusza się z osobna, a przy dużych skupiskach może to wyglądać groźnie lub przynajmniej zdezorientować przeciwnika.

Kolejnym sposobem jest, to co robi wiele pająków i jaszczurek, czyli odrzucanie kończyny. Bardzo często możemy spotkać kosarza bez kompletnego zestawu nóg, co świadczy albo o ich delikatności, albo o skuteczności tej metody.

To jeszcze nie koniec. Czasem gdy chwiejny taniec zawiedzie, a oderwanie nogi nie wystarczy i taki pajęczak już zostanie przyciśnięty, wypuszcza z siebie wydzielinę, która ma odstraszający zapach i smak. W dodatku ta substancja jest toksyczna dla tego kto ją połyka i może ona spowodować między innymi podrażnienia błon śluzowych, a także szereg innych dolegliwości. Są one uzależnione od gatunku kosarza i napastnika. Jeśli jednak nie macie w planach połykania kosarza, to nie musicie się go obawiać.

skupisko kosarzy

Duża różnorodność gatunków

Musicie wiedzieć, że kosarze potrafią być fascynujące, chociażby z wyglądu. Między gatunkami występuje duża różnorodność, a niektóre wyglądają wręcz kosmicznie. Przykładem może być Pachyloidellus goliath, który może pochwalić się masywnym pancerzem, dzięki któremu z powodzeniem mógłby gać rolę potwora w grach RPG. Jednak ponoć straszniejsza od jego wyglądu, jest wydzielina, którą odstrasza. Jest do tego stopnia znany ze swojego nieprzyjemnego zapachu, ze nawet miejscowa ludność nadała mu nazwę „chichina” co jest nawiązaniem do innego stawonoga  zwanego „chichina molle”, który również słynie z cuchnącej substancji, którą wydziela. Tego pajęczaka można znaleźć na wysoko położonych obszarach Argentyny.

Pachyloidellus goliath

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej o kosarzach oraz zobaczyć więcej dziwnych gatunków, to zobacz nasz odcinek!

Poznawaj pająki na naszym kanale na YouTube – Wystawa Pająków

⇩ ⇩ ⇩

Daj się wciągnąć! Playlista kanału Wystawa Pająków:
https://www.youtube.com/playlist?list=PLaln2Id-jrXhGWFPbZt23TH3JY-pNbzAU

Odwiedź wystawę – indywidualnie lub z grupą:
https://www.wystawapajakow.pl/wycieczki/

Źródła zdjęć:

https://bugoftheweek.com/blog/2015/11/23/spiders-in-corners-part-2-cellar-spider-ipholcus-phalangioidesi

https://pl.wiktionary.org/wiki/kosarz