Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego „Tarcza Finansowa 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm”. Udzieloną przez PFR SA.

Pajęczyna po marihuanie

Nietypowe eksperymenty na pająkach

Widok jakim jest tkający pajęczynę pająk, potrafi zainteresować nawet te osoby, które za pająkami nie przepadają. Z niesamowitą precyzją i planem stawonogi te wykorzystują swój wyjątkowy dar jakim jest tworzenie jedwabiu.

Pajęczyna ma multum zastosowań. Pająki używają jedwabiu między innymi do budowy sieci łownej, kokonu, czy jako lasso do łapania owadów. Może być w zależności od potrzeby lepka, wzmocniona, czy neutralna. Dziś skupimy się na tym jak zmienia się pod wpływem różnych substancji najzwyklejsza na świecie okrągła pajęczyna, należąca do pająka z rodziny krzyżakowatych.

Słynny eksperyment z pajęczynami

Zoolog Peters i farmakolog Peter Witt w 1948 roku próbowali nakłonić pająki do budowy pajęczyn w godzinach dziennych. By osiągnąć swój cel podali stawonogom rozmaite substancje psychoaktywne. Wśród nich znalazły się dawki między innymi marihuany, czy amfetaminy i zostały one podane pająkom bezpośrednio do aparatów gębowych, w  postaci mieszanki wraz z wodą i cukrem.

Pająk doświadczalny

Żeby przeprowadzić eksperymenty na pająkach, faramkolog wykorzystywał gatunek pająka z rodziny krzyżakowych o nazwie Zygiella x-notata.

Peter Witt utrzymywał pająki na diecie, która dostarczała im wystarczającej ilości energii, potrzebnej do prawidłowego funkcjonowania, jednak jednocześnie dieta była na tyle skromna, by zachęcać pająki do polowania i tworzenia pajęczyn.

Efekty badania okazały się dość niespodziewane. Pająki nie zmieniły pory tkania swoich sieci, ale konstrukcje zdecydowanie różniły się od siebie.

Zygiella x-notata

Wyniki badań

Po podaniu marihuany pająki były roztargnione i często nie kończyły swojej pracy.

Skopolamina wykorzystywana do odurzania, to jeden z najniebezpieczniejszych narkotyków. W przypadku pająków zaburzała ona ich orientację w terenie.

Nasenne działanie wodzianu chloralu sprawiało, że pająki nie były szczególnie zainteresowane tworzeniem sieci i wykonywały swoją pracę bardzo niedbale. Pomijały tworzenie najdłuższych, najtrudniejszych promienistych nici i pozostawiały ogromne luki w swoich sieciach.

Za to najbardziej zwariowane i niepodobne do pierwowzoru pajęczyny tworzyły osobniki pod wpływem kofeiny.

W przypadku amfetaminy sieci tkane przez pająki zachowywały względny kształt, ale posiadały one duże, nieregularne odstępy.

Co ciekawe, pająki poddane działaniu LSD tworzyły najbardziej geometrycznie regularne sieci, które zachowywały kształt zbliżony do pajęczyn tkanych w normalnych warunkach.

Minęły lata zanim badania P. Witta zostały wznowione. W 1984 roku analizował wpływ kofeiny na pająki farmakolog Nathanson, a następnie w 1995 roku za eksperymenty na pająkach zabrało się również NASA, które powtórzyło badania Petera z roku 1948. Wyniki badań były podobne do wyników Witta, jednak tym razem użyto pomocy komputerów, które pomagały obserwować zmiany i mierzyć poziomy toksyczności.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się jak wyglądały pajęczyny pod wpływem konkretnych substancji, to zobacz nasz odcinek!

Poznawaj pająki na naszym kanale na YouTube – Wystawa Pająków

⇩ ⇩ ⇩

Daj się wciągnąć! Playlista kanału Wystawa Pająków:
https://www.youtube.com/playlist?list=PLaln2Id-jrXhGWFPbZt23TH3JY-pNbzAU

Odwiedź wystawę – indywidualnie lub z grupą:
https://www.wystawapajakow.pl/wycieczki/

Źródła zdjęć:

www.evolutionnews.org