Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego „Tarcza Finansowa 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm”. Udzieloną przez PFR SA.

PAJĄK WEGETARIANIN – Bagheera kiplingi

Wyjątkowy pajęczak

Istnieje pająk, który jest jedyny w swoim rodzaju. Bagheera kiplingi, to skakun, który wyrzekł się jedzenia mięsa, nie poluje, za to poświęca się opiece nad rodziną.

A na obiad… ciałka belta!

Ciałka belta to tłuste, słodkie i pełne białka elementy, które występują na liściach niektórych elementów akacji. Przepadają za nimi mrówki z rodzaju Pseudomyrmex. Żyją one na akacjach, chroniąc je, gdy tylko usiądzie na nich jakikolwiek roślinożerca. W zamian za to roślina wypuszcza na świat słodkie ciałka, którymi mrówki się żywią. Nasz skakun dostrzegł potencjał, w tym pełnowartościowym darze natury i postanowił zjadać te ciałka w całości. Żeby się do nich dostać musi przedostać się niedostrzeżony do celu.

Oddany ojciec

Skakuny są szybkie, skoczne i zwinne, więc radzą sobie z równie sprytnymi, ale za to nie tak zwinnymi mrówkami. Jednak cała kolonia potrafi być prawdziwym wyzwaniem. Dlatego rodzicielstwo w domu pani bagheery wygląda nieco inaczej niż u większości pająków. Samiec nie zostaje pożarty (jak to często bywa), ani nie udaje się w podróż w poszukiwaniu innych samic. Zostaje wraz ze swoją partnerką i pomaga przy budowie schronienia oraz przy opiece nad młodymi skakunami. Powodem jest ciągłe zagrożenie ze strony mrówek, przez które rodzice muszą łączyć siły.

Bagheera kiplingi wydaje się osobnikiem, który może śmiało świecić przykładem wszystkim pająkom na świecie. Jednak czy na pewno? Czy żywienie się akacjami, to dobry pomysł? Nie do końca. Na pewno jest to wyjątkowy i warty uwagi skakun, jednak pająki pełnią ważną rolę w utrzymaniu równowagi biologicznej. Regularna eliminacja nadwyżki owadów jest bardzo pożyteczna. Gdyby nie pająki, nasze pola zostały by zjedzone przez pasożyty, a owadów roznoszących choroby było by coraz więcej i więcej. Dlatego chociaż pająk-wegetarianin brzmi świetnie, to pamiętajmy o docenianiu naszych drapieżnych przyjaciół, którzy dbają o nas każdego dnia.

Posłuchaj o Bagheera kiplingi w wersji filmowej

⇩ ⇩ ⇩

Daj się wciągnąć! Playlista kanału Wystawa Pająków:
https://www.youtube.com/playlist?list=PLaln2Id-jrXhGWFPbZt23TH3JY-pNbzAU

Odwiedź wystawę – indywidualnie lub z grupą:
https://www.wystawapajakow.pl/wycieczki/